Iš viso rezultatų:
Pagrindinis

Šeimos gydytojas: ką reikia žinoti apie šąlančias galūnes?

Šaltuoju metų sezonu vis daugiau žmonių skundžiasi šąlančiomis rankomis ir kojomis. Paprastai sveiko žmogaus galūnės yra šiltos ir pradeda šalti dėl kokių nors priežasčių, pavyzdžiui: dietų laikymosi, ilgo sėdėjimo, netinkamos aprangos ir avalynės, atvėsusios aplinkos temperatūros. Jeigu rankos ir kojos šąla nuolat ir be paaiškinamų priežasčių – tai gali būti sveikatos sutrikimų požymis. Apie rankų ir kojų šalimo priežastis, gydymą ir prevenciją kalbamės su Kauno klinikos „Bendrosios medicinos praktika“ šeimos klinikos gydytoju Alfonsu Paliuliu.
Papasakokite apie rankų ir kojų šalimo priežastis.
 
Sutrikus kraujotakai, dažnai tinsta kojos, šąla galūnės, svaigsta galva. Rankos ir kojos šąla dėl to, kad susiaurėja arterijos ir į kojas bei rankas patenka mažiau kraujo. Dažniausiai taip nutinka dėl nuovargio, nerimo, streso, skysčių ir mikroelementų trūkumo. Tokiu atveju reikia atkurti mitybos pusiausvyrą, koreguoti darbo ir poilsio režimą, vengti streso.
Sunerimti reikia tada, kai galūnės šąla nuolat be paaiškinamos priežasties. Tai gali signalizuoti apie įvairius sveikatos sutrikimus:
  • širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimus: žemą arterinį kraujo spaudimą, aterosklerozę, širdies nepakankamumą, pakitimus galvos smegenyse ir kt.;
  • sutrikusią skydliaukės ar kitų vidaus liaukų veiklą;
  • skrandžio ir žarnyno ligas;
  • cukrinį diabetą;
  • mažakraujystę;
  • nervų sistemos sutrikimus;
  • Reino sindromą (ligos požymis – dėl šalčio ar nervinio streso kylantys priepuolinio pobūdžio plaštakų, rečiau – pėdų pirštų kraujotakos sutrikimai; rankos pamėlsta tiesiog akimirksniu, neretai jaučiamas skausmas).
 
Kada būtina kreiptis į gydytoją?
 
Jeigu kūno galūnės šąla nuo seno ir sveikatos būklė neblogėja, tai nėra liga ir gydymas nereikalingas. Tačiau jeigu šalimą lydi kiti simptomai, pavyzdžiui, skausmas, staigus pamėlynavimas, žaizdelių atsiradimas ar gretutinės ligos – kojų arterijų aterosklerozė ar kraujospūdžio sutrikimai – reikia nedelsiant kreiptis į savo šeimos gydytoją. Ilgai negydytos minėtos ligos gali lemti ankstyvą senėjimą ir darbingumo netekimą.
 
Koks gydymas taikomas, kai šąla galūnės?
 
Visų pirma atliekama išsami organizmo diagnostika ir nustatoma negalavimų priežastis. Visais atvejais gydoma pagrindinė liga. Ligoniams pagal poreikį gali būti atkuriamas netektas skysčių kiekis, skiriami mikroelementai, vitaminai, kraujotaką gerinantys vaistai, koreguojama skydliaukės ar kitų vidaus organizmo liaukų veikla. Jei tinsta ir šąla kojos, reikalingi ir šlapimo išskyrimą skatinantys vaistai – diuretikai, taip pat gerinama širdies veikla. Jei šąla kojos ir rankos – stiprinama organizmo imuninė sistema. 
 
Kaip galima išvengti šąlančių galūnių ir sutrikusios kraujotakos problemų?
 
Pirmiausia būtina atsisakyti žalingų įpročių ir atkurti mitybos pusiausvyrą. Reikia valgyti saikingai ir neriebiai, mažiau vartoti kavos, arbatos, alkoholio ir energinių gėrimų, gerti kuo daugiau skysčių. Į mitybos racioną įtraukti produktų, kuriuose gausu mineralinių medžiagų ir vitaminų, stiprinančių kraujagysles: apelsinų, kivių, juodųjų serbentų, riešutų, moliūgų sėklų, saulėgrąžų, daigintų grūdų. Valgyti mėsos, kiaušinių, nesmulkintų grūdų duonos, grikių kruopų, pupų, kuriose gausu vitamino PP, reguliuojančio nervinę įtampą. 
Žiemos laikotarpiu reikia šiltai rengtis, mūvėti pirštines, avėti šiltą avalynę. Patalpos turėtų būti šiltos, gerai vėdinamos. Pajutusiesiems galūnių šalimo požymius rekomenduoju masažus, kontrastinį dušą, kojų vandens šildytuvus arba šilto vandens voneles, pirtį, reguliarų sportą. Jei šie patarimai nepadeda ir vis tiek rankos bei kojos šąla, būtinas bendras organizmo ištyrimas ir gydymas.

 

 

 

 
Kaip išvengti šąlančių galūnių problemų gali padėti maisto papildas „Live Well Ginkgo Plus“?
 
„Live Well Ginkgo Plus“ sudėtyje yra net 500 mg žuvų taukų, 80 mg dviskiaučių ginkmedžių (Ginkgo biloba) sausojo ekstrakto ir vitamino E, kurie turi teigiamą poveikį organizmui:
  • dviskiaučiai ginkmedžiai padeda palaikyti smegenų kraujotaką, susijusią su normalia smegenų veikla, atminties ir pažinimo funkcijomis. Šio augalo ekstraktas gali padėti palaikyti normalius kognityvinius gebėjimus, dėmesį, taip pat padeda palaikyti ne tik centrinę, bet ir periferinę kraujotaką;
  • žuvų taukuose yra ypatingų polinesočiujų omega-3 riebalų rūgščių – dokozaheksaeno (DHR) ir eikozapentaeno (EPR). DHR ir EPR rūgštys yra svarbios normaliai širdies veiklai. DHR rūgštis taip pat svarbi normaliai smegenų funkcijai palaikyti ir netgi gali padėti išsaugoti normalų regėjimą;
  • vitaminas E dalyvauja apsaugant ląsteles nuo oksidacinės pažaidos. 
Svarbu paminėti, kad šio maisto papildo sudėtyje esančios medžiagos gerina nervų sistemos veiklą ir naikina laisvuosius radikalus, ardančius ląsteles, bloginančius imunitetą ir sukeliančius kraujagyslių užsikimšimą – vadinamąją aterosklerozę.