Iš viso rezultatų:
Pagrindinis

Šeimos pagausėjimo neplanuojate dar 2-3 metus? Susipažinkite su minispirale

Šių metų naujovė kontracepcijoje – hormoninė minispiralė. Tai maža lanksti T formos priemonė, įvedama į moters gimdą ir patikimai sauganti nuo neplanuoto nėštumo 3 metus. Apie šią gimdos spiralę, kuria gali naudoti ne tik moterys, bet ir merginos, pasakoja Kauno klinikos ,,Bendrosios medicinos praktika“ gydytoja ginekologė Didona Vilkinienė.

Kokiomis savybėmis pasižymi hormoninė minispiralė?

Šiandien tai viena iš geriausių alternatyvų moterims, kurios neplanuoja pastoti dar porą-trejetą metų.  Minispiralė,  įdėta į gimdą, patikimai saugo nuo neplanuoto nėštumo 3 metus.  Jos veiksmingumas yra daugiau nei 99 proc. Be to, ją naudojanti moteris nedaro vartojimo klaidų, nes dėl minispiralės nereikia nuolat rūpintis. Minispiralė įdėta į gimdą kasdien joje išskiria mažą vieno lytinio hormono – progestino – kiekį. Jos sudėtyje yra kur kas mažiau hormonų, nei kituose kontraceptikuose, pavyzdžiui tabletėse, kurias dažnai renkasi jaunesnio amžiaus moterys.

 

Kaip veikia hormoninė minispiralė?

Hormoninė minispiralė sutirština gimdos kaklelio gleives ir suformuoja gleivių kamštį, pro kurį spermatozoidams sunku prasiskverbti. Spiralė sudaro spermijams nepalankią terpę ir gimdoje, paralyžuoja spermijų judrumą, slopina gimdos gleivinės vešėjimą. Kartais pacientės klausia, ar spiralė nesukelia aborto. Patikinu: ši priemonė nesukelia aborto – ji neleidžia įvykti apvaisinimui.

 

Minispiralės sudėtyje hormonų  žymiai mažiau nei kituose kontraceptikuose. Ar galima tikėtis, kad organizmas geriau toleruos šią priemonę?

Klinikinių tyrimų duomenys ir reali moterų patirtis rodo, kad moterys hormoninę minispiralę toleruoja gerai. Tai iš dalies lemia priemonėje esanti maža progestino dozė. Taip pat svarbu, kad minispiralės poveikis apsiriboja gimda, veiklioji medžiaga praktiškai nepatenka į bendrąją kraujotaką. Be to, minispiralėje nėra estrogenų, tad priemonę saugu naudoti  žindant kūdikį. Nors pati priemonė ir joje esantis veikliosios medžiagos kiekis yra mažas, to pilnai pakanka užtikrinti patikimą apsaugą nuo neplanuoto nėštumo.

 

Kaip hormoninė minispiralė veikia mėnesines?

Pirmuosius 3–6 mėnesius, kol organizmas prisitaiko prie minispiralės, menstruacijos gali būti nereguliarios, kraujavimo trukmė gali pailgėti. Gali dažniau teplioti, ne laiku pakraujuoti. Ilgainiui kraujavimo trukmė ir gausumas turi mažėti. Taip yra todėl, kad minispiralėje esanti veiklioji medžiaga slopina gimdos gleivinės vešėjimą, dėl kurio moters kūne vyksta cikliniai kraujavimai kiekvieną mėnesį. Kai kurioms moterims mėnesinės visiškai išnyksta, kol gimdoje yra minispiralė. Tai normalu ir neturi nieko bendra su menopauze, kadangi kiaušidžių funkcija išlieka normali. Mėnesinės atsinaujins tuoj po spiralės išėmimo.

Dar stipresniu teigiamu poveikiu mėnesinių kraujavimui pasižymi minispiralės pirmtakė – 5 metus veikianti hormoninė spiralė.

 

Ar minispiralė apsaugo nuo lytiniu keliu plintančių infekcijų?

Nuo šių infekcijų nei minispiralė, nei bet kuri kita kontraceptinė spiralė, tabletės, pleistras ar žiedas neapsaugo. Todėl jeigu yra tokia rizika, būtina naudotis prezervatyvu.

 

 
Įprastai gimdos spiralės būdavo skiriamos vaikų susilaukusioms, vyresnėms moterims. Ar minispiralę gali naudoti negimdžiusios?

 

Hormoninė minispiralė sukurta taip, kad ją galėtų naudoti įvairaus amžiaus moterys, taip pat ir jaunos negimdžiusios moterys. Jeigu mergina pavargo kasdien gerti kontraceptines tabletes, minispiralė gali būti tinkamesnė alternatyva. Ji yra mažesnio dydžio nei daugelis gimdos spiralių, be to įdėjimui naudojamas siauresnis vamzdelis.

 

Kuo minispiralė skiriasi nuo mūsų moterims jau pažįstamos hormoninės spiralės?

Pagrindinis šių gimdos spiralių skirtumas – veikimo trukmė. Minispiralė skirta naudoti iki 3 metų, hormoninė spiralė – iki 5 metų. Pastaroji papildomai gali būti skiriama gydymui, pavyzdžiui, esant gausiam mėnesinių kraujavimui (menoragijai), endometriozei ar siekiant sušvelninti menopauzės simptomus. Hormoninėje spiralėje veikliosios medžiagos dozė yra didesnė nei hormoninėje minispiralėje. Merginoms arba jaunoms mamoms, kurioms paprastai reikia efektyvios ir patogios kontracepcijos, rekomenduočiau minispiralę. Vyresnėms moterims, kurios nebeplanuoja turėti vaikų arba turi konkrečių ginekologinių problemų tinkamesnė yra hormoninė spiralė.

 

O kokie yra hormoninės minispiralės ir įprastinės vario spiralės skirtumai?

Vario spiralė išoriškai panaši į hormoninę spiralę, tačiau priemonių veikimo principas skiriasi, dėl to spiralės skirtingai veikia mėnesines. Paprastoji vario spiralė jas gali pagausinti ir pailginti, mėnesinės gali tapti skausmingesnės, gali padidėti gimdos uždegimų rizika. Hormoninė minispiralė pasižymi priešingu poveikiu. Mažas progestino kiekis, kurį išskiria ši priemonė, slopina gimdos gleivinės vešėjimą, todėl kraujavimas ilgainiui gali pasidaryti ne toks gausus ir ilgas. Be to, minispiralė pasižymi dar didesniu kontraceptiniu patikimumu nei vario spiralė.

 

Kokia yra minispiralės įdėjimo procedūra, ar ji skausminga?

Minispiralė įdedama įprastos ginekologinės apžiūros metu, tai trunka apie 5 minutes. Įdėjimas gali būti kiek nemalonus, tačiau paprastai moterys didesnio skausmo nejaučia. Ypač jautrioms gali būti atliekamas vietinis nuskausminimas. Prieš procedūrą makštis dezinfekuojama spiritu, o gimdos kaklelis papurškiamas lidokaino tirpalu, kad procedūra būtų kuo mažiau nemaloni. Gimdos kaklelis nėra jautrus, todėl ši procedūra gali būti atliekama ir be nuskausminimo. Išmatuojamas gimdos gylis, spiralė įdedama į gimdą, o jos siūlai nukerpami, paliekant 2 cm ilgio, kad vėliau būtų galima priemonę išimti. Įdėjus minispiralę, gydytojas ultragarsu (bet nebūtinai) gali patikrinti jos padėti gimdoje.

 

Ar gimdos spiralę partneriai gali jausti sekso metu?

Hormoninės spiralės lytinių santykių metu partneriai neturi jausti, nes priemonė yra ne makštyje kaip, pavyzdžiui, tamponas, o moters gimdoje. Jeigu partneris kažką pajustų, moteriai reikėtų kreiptis į savo ginekologą ir pasitikrinti, ar spiralė tebėra taisyklingoje padėtyje.

 

Ką daryti, jei minispiralę naudojanti moteris nuspręs pastoti anksčiau nei po 3 metų?

Nutarus susilaukti kūdikio, gydytojas hormoninę minispiralę gali išimti bet kada. Ši priemonė neveikia kiaušidžių funkcijos, tai reiškia, kad neslopina ovuliacijos, tad moteris gali pastoti iš karto -  tai yra pirmą mėnesį po minispiralės išėmimo iš gimdos.

 

Kaip dažnai reikia lankytis pas ginekologą po spiralės įdėjimo?

Apsilankyti pas gydytoją reikėtų praėjus mėnesiui po spiralės įdėjimo į gimdą, tam, kad gydytojas patikrintų, ar minispiralė taisyklingoje padėtyje. Vėliau pakanka lankytis kartą per metus.