Iš viso rezultatų:
Pagrindinis

Akių ligos užklumpa netikėtai

Kol mūsų regėjimas geras, dažnai net nesusimąstome, kad gali būti kitaip. Tačiau ligos užklumpa netikėtai ir nepasiruošus. Kaip prižiūrėti akis, kad iki visą gyvenimą galėtumėme džiaugtis geru regėjimu? Į klausimus apie akių priežiūrą atsako Kauno klinikos „Bendrosios medicinos praktika“ konsultacijų ir diagnostikos skyriaus akių ligų gydytoja Angelė Didžbanienė.

Kas dažniausiai sukelia akių alergiją ar uždegimus?

Akių alergija atsiranda tuomet, kai žmogaus imuninė sistema sureaguoja į alergeną. Alergenas – tai bet kokia medžiaga, kuri gali sukelti alergiją. Mūsų artimiausioje aplinkoje yra apie 1500 alergenų, galinčių sukelti alergines reakcijas. Dažniausia alergijų priežastis – cheminių medžiagų ar kosmetikos poveikis. Pagrindiniai akių alergijos požymiai: niežėjimas, paraudimas, ašarojimas, patinimas, deginimo jausmas, neryškus regėjimas, išskyros. Akių uždegimus gali sukelti bakterijos ir virusai, kurių gausu aplinkoje. Ypač dažnai virusinės ligos pasireiškia kartu su sloga.

Kaip išvengti kosmetikos sukeliamos alerginės reakcijos?

Labai svarbu rinktis kokybiškas kosmetikos priemones ir būtina laikytis visų kosmetikos priemonių naudojimo instrukcijų. Prieš naktį visada reikia kruopščiai nusivalyti visą makiažą. Nusipirkus naują kosmetikos priemonę (ypač valiklį), išbandyti jos poveikį ant mažo švarios odos plotelio. Jei nėra jokių alerginių reakcijų, galima tepti visą odą.

Kokie akių lęšių privalumai ir trūkumai?

Akių lęšiai yra patogūs, praplečia regos lauką, nekenkiant akims. Tačiau jie turi ir trūkumą – tai galimos alerginės reakcijos. Dėl šios priežasties ne visi gali juos nešioti ir turi rinktis akinius.

Ką būtina žinoti nešiojantiesiems akių lęšius?

Šiuo metu viso pasaulio gydytojai pataria nešioti kuo trumpesnio galiojimo kontaktinius lęšius (vienadienius). Ilgiau galiojančius lęšius būtinai reikėtų keisti, kai baigiasi galiojimo trukmė (po vieno ar trijų mėnesių). Kontaktinių lęšių negalima naudoti, kai maudomasi baseine, saunoje ar atviruose vandens telkiniuose. Sergant sloga, kontaktinių lęšių patartina nenešioti bent septynias dienas.

Ar spalvoti akių lęšiai gali kenkti?

Spalvoti kontaktiniai lęšiai nekenkia. Bet jie yra žymiai storesni už įprastinius, todėl gali būti jaučiamas diskomfortas.

Ar akių lašai gali veikti neigiamai? Kada negalima jų vartoti?

Akių lašai gali sukelti alergiją ir bendrus organizmo pokyčius. Pacientai turėtų žinoti, kad ne visus akių lašus galima lašinti ant kontaktinių lęšių. Geriausia vartoti akių lašus tik pasitarus su savo gydytoju.

Kaip išsirinkti akinius nuo saulės?

Renkantis akinius nuo saulės visų pirma reikia atkreipti dėmesį į UV filtrą. Jis būna iki šimto procentų. Kuo stipresnis UV filtras, tuo geriau. Akinius nuo saulės geriausia rinktis optikos salonuose, kur dirba kompetentingi specialistai, padėsiantys išsirinkti akinius, kurie geriausiai atitiktų žmogaus poreikius. Specialistai pataria rinktis pilkos spalvos akinius nuo saulės, nes jie geriausiai veikia akis. Įdomu Per metus žmogus sumirksi apie 4 mln. 200 tūkst. kartų. Žmogaus akių dydis nuo gimimo visiškai nesikeičia, o ausys ir nosis augant keičia ne tik dydį, bet ir formą. Suaugusių žmonių aklumui daugiausia įtakos turi cukrinis diabetas. Akys yra vienas iš greičiausiai gyjančių žmogaus organų. Akies ragenos įbrėžimas užgyja apytiksliai per 48 val. Kai kurie žmonės gimsta skirtingų spalvų akimis. Toks reiškinys vadinamas heterochomija. Iš visų žmogaus kūno raumenų akių raumenys yra patys aktyviausi. Blakstienos saugo akis nuo dulkių ir svetimkūnių, o antakiai sulaiko prakaitą, kad jis nenutekėtų į akis. Akys niekad nesiliauja funkcionuoti, tai antras pagal svarbą ir aktyvumą žmogaus organas po smegenų.